WordPress Zamanlanmış Bakım Modu Hatası

WordPress Zamanlanmış Bakım Modu Hatası

WordPress 4.8.3 sürüm güncellemesi sonrasında ortaya çıkan, “Zamanlanmış bakım dolayısıyla site uygun değil. Bir kaç dakika içinde tekrar kontrol edin.” uyarı mesajında takılı kalan site sahipleri için çözüm yollarına değinme ihtiyacı duyduk.

Aslında WordPress versiyon 3 den bu yana otomatik güncelleme desteğini bizlere sağlamıştı. Otomatik güncellemeler sayesinde WordPress yazılımımız ve kullandığımız eklentilerin her zaman güncel kalmasını sağlıyorduk. Ancak bazı olumsuz durumlarında oluşmasına neden olabiliyor, uyarı mesajlarında takılı kalma veya eklenti uyumunu test etmeden güncellenmesi gibi.

WordPress siteniz içerisinde işlemler gerçekleştireceği zaman sitenizi bakım moduna almaktadır. Ziyaretçilerinize bir not göstererek arka planda indirme, yazma ve okuma işlemleri yaparken sistem kaynaklarını kullanmaktadır. Genel olarak bu işlemler bir kaç dakikayı geçmemektedir.

Ancak düşük sistem özelliklerine sahip sunucularda özellikle paylaşımlı hosting kullanan sitelerde bazı sorunlara neden olmaktadır. Aşırı bellek kullanımı yada yazma okuma hatası yüzünden siteniz uyarı mesajında takılı kalabilir.

Şimdi sırası ile bu sorunu nasıl düzeltebileceğinizi, ileride tekrar aynı sorun ortaya çıkmaması için yapabileceklerinize bir göz atalım.

WordPress Bakım Modu Hatası Çözümü

Öncelikle WordPress sitenizin başarılı bir şekilde güncelleme aldığından emin olmalısınız. Bunun için yönetici alanına girerek sitenizin güncel WordPress sürümünü panel üzerinden teyit edebilirsiniz.

wordpress sürümü görme

WordPress sürüm numaranız güncel değil ise wordpress.org sitesinden güncel sürümü indirerek FTP üzerinden elle güncelleme yapmalısınız.

Bazı durumlarda yönetici alanına giriş yapamaya bilirsiniz, bu durum gayet normaldir. Güncelleme işlemi yapılırken WordPress site ana dizini altında “.maintenance” adlı bir dosya yaratmaktadır.

FTP bağlantı programı ile WordPress kurulumu yaptığınız ana dizin altında yer alan “.maintenance” dosyasını silmeniz yeterli olacaktır.

wordpress maintenance dosyası

Ana dizin altından bu dosyayı sildiğiniz taktirde, WordPress sitenize gelen ziyaretçilerinizi bakım modu mesajını göstermeyecektir.

WordPress Otomatik Güncelleme Kapatma

Kullanmış olduğunuz hosting yüzünden yada başka sebeplerden dolayı aynı problemin tekrar yaşanmaması için WordPress otomatik güncelleştirme özelliğini kapatmayı düşünebilirsiniz.

Bunun için bir eklenti kullanabilir yada çok küçük bir kod parçacığı ekleyerek güncelleştirme denetimini devre dışı bırakabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz kod ekleyerek yapmanız yönündedir. Çünkü kullanacağınız her eklenti sistem kaynaklarınızdan çalmak demektir.

WordPress ana dizininde yer alan “wp-config.php” dosyasını FTP üzerinden masaüstünüze alarak not defteri ile açınız ve aşağıda yer alan kodu ekleyerek geri yükleyin.

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );

Aynı durum WordPress eklenti ve tema güncelleştirmeleri içinde geçerli olduğunu unutmayın. Eğer WordPress sitenizde çok fazla güncelleme alan eklenti yada tema kullanıyorsanız, güncelleme işlemini kendiniz yapmak isteyebilirsiniz.

Vereceğimiz kodları eklemek için tema dosyanızın içinde yer alan functions.php dosyasına ekleme yapmanız gerekmektedir. Bunun için WordPress yönetim alanınızdan Görünüm > Düzenleyici bağlantısını izleyin. Ardından functions.php dosyasını seçin ve düzenleyin.

WordPress otomatik eklenti güncellemesi kapatma;

add_filter( 'auto_update_plugin', '__return_false' );

WordPress otomatik tema güncellemesi kapatma;

add_filter( 'auto_update_theme', '__return_false' );

Artık güncellemeden kaynaklı bir sorun olma ihtimalini göz ardı edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beni Takip Et